EN
Back to top hospitalpulmed.bg

Д-р Тихомира Георева: Живеем във време на бързото хранене и лошото храносмилане

Д-р Тихомира Георева: Живеем във време на бързото хранене и лошото храносмилане Д-р Тихомира Георева: Живеем във време на бързото хранене и лошото храносмилане Д-р Тихомира Георева: Живеем във време на бързото хранене и лошото храносмилане
Д-р Тихомира Георева: Живеем във време на бързото хранене и лошото храносмилане

Пловдив.24

 

18.04.2024г.

 

Д-р Тихомира Георева е гастроентеролог и нутриционист в УМБАЛ "Пълмед“. Преглежда и в ДКЦ "Пълмед", както и извършва онлайн консултации в платформата на Healee MD.

 

Преяждането и препиването по време на празници може да доведе до обостряне на различни хронични заболявания като панкреатит, язва, гастрит, колит и да доведе до декомпенсация на  хронично чернодробно заболяване.

 

Постите преди празниците са свързани със смирение и самоосъзнаване, но след като приключат, голяма част от българите сядат на маса с роднини или близки приятели и за съжаление практиката ми показва, че повечето хора злоупотребяват с храненето и консумацията на алкохол. Това може да доведе до обостряне на различни хронични заболявания и свързаните с тях усложнения.

 

В рамките на месец след пости е добре да не прибързваме да преяждаме и плавно да започнем да се захранваме, за да не вкарваме организма си в състояние на стрес, като внасяме постепенно животинските продукти, които не сме консумирали дълго време и се откажем поне за малко от боба, въглехидратите и зърнените храни. Трябва да се акцентира на използването на риба, пилешко, телешко или заешко месо.

 

Какъв хранителен режим трябва да спазват хората, за да поддържат здрава храносмилателната си система и да не се претоварват с токсини?

 

В днешно време хранителният режим като наименование и разбиране е много широко понятие, което не е специфицирано към нуждите на различните хора, техните конституционални физиологични особености и спрямо тяхното здравословно състояние. Масово хората спазват различни хранителни режими само защото са модерни и популярни като фастинг, кето, лунен режим и т.н, без да са убедени, че те са здравословни за тях в дългосрочен план и без да са запознати с рисковете, до които могат да доведат. Излязоха редица клинични проучвания, които ги опровергават.

 

Само по себе си затлъстяването и нуждата от преяждане е болестно състояние и крие също така дълбок психологически проблем. Трябва първо да се открие първопричината за него чрез обстоен преглед на пациента и именно тогава идват  резултатите. Повечето нутриционисти и диетолози наблягат само на следствието, но не и на причините, довели до самия проблем на пациента.

 

Режимът, който изработих, преминава през три фази на хранене, съчетани с физическа активност спрямо съответната фаза и цели по естествен път да засили метаболизма ни без употреба на медикаменти и инжекции. Продължава 4 седмици, през които забързваме метаболизма си и настройваме организма си да използва храната като енергия, без да се чувстваме гладни и изтощени, като в рамките на тези 4 седмици се губят над 10 кг.

 

От опита си мога да споделя и за пациенти, които не само са свалили необходимите килограми, но и са възвърнали здравето си. Режимите ми са особено подходящи и за хора с начална форма на подагра, инсулинова резистентност, наднормено тегло. Пациент на 24 години, с начална форма на подагра, BMI 34 и непоносимост към глутен, само за месец без лекарства вкара в норма пикочната си киселина и отслабна със 17 кг.

 

Съчетани с диета и правилна терапия, различните гастроентерологични заболявания също се лекуват успешно.

 

Като гастроентеролог, който има фокус и върху нутрицизма, каква схема на хранене съветвате да се спазва след приключването на великденските пости?

 

Особено подходящ в рамките на месец след приключване на постите е хранителният режим с LOW FODMAP, което в превод означава редуциране на ферментеруеми олигозахариди, дизахариди, монозахариди и полиоли. Трябва да се редуцира приемът на млечни продукти, бързи въглехидрати с висок гликемичен индекс.

 

Паралелно с преустановяването на консумирането на бобови храни, е нужно да се откажем от зърнени храни като ечемик, пшеница, лимец и ръж. Препоръчително е да не се комбинира киселинна храна (месо) и алкална храна (въглехидрати) едновременно в едно хранене. Причината е, че тази комбинация увеличава времето на разграждането в организма и води до образуването на повече токсични продукти, недостатъчно смилане на нутриентите, а в последствие подуване, тежест в корема и газове.

 

Разбира се, не на последно място е нужно движение и разходки сред природата и основно мое правило - не пазарувайте, когато сте гладни и избягвайте да се чувствате прегладнели и след това да се храните, по-добре изпийте две чаши вода при такива случаи, за да щадим стомашната киселинност.

 

След празниците, ако все пак не можем да спазим всички препоръки, е уместно да направим няколко детоксикиращи дни. Вече разработих и такива програми за бърза детоксикация и очистване от натрупаните токсини.